Gombíky Gombík je malý ozdobný predmet, najčastejšie okrúhleho tvaru, slúžiaci na zapínanie a ozdobu odevu.
Do 16. storočia sa výrobou gombíkov v mestách zaoberali predovšetkým krajčíri, gombíky z kovu vyrábali zlatníci a mosadzníci.
Gombičkárstvo ako samostatné remeslo vzniklo koncom 16. storočia. Náplňou gombičkárov bolo zhotovovať pletené gombíky a šnúry na odev uhorskej šľachty a náročnejšieho meštianstva a súvekej inteligencie. Vyrábali ich z vlnenej, hodvábnej, zlatej a striebornej, prípadne takýmito prvkami kombinovanej priadze. Zaoberali sa aj výrobou chocholov, ktoré nosila na svojich čiapkach uhorská šľachta. Okrem spomínaných druhov gombíkov sa vyrábali aj gombíky na nemecký spôsob, hlavne z rohoviny.
Gombičkárstvo sa na území Slovenska najviac rozvinulo v 17. – 18. storočí. V 19. storočí počet gombičkárov klesal. Predovšetkým vplyvom továrenskej výroby gombičkárstvo postupne zaniklo.
V súčasnosti sa gombíky zhotovujú z rôznych materiálov. Popri drevených, sklenených, porcelánových, umelohmotných a kovových gombíkoch sa vyrábajú aj z rohoviny, kosti, perlete.
Prvé správy o existencii gombičkárov v Rožňave sú z roku 1666. Cech v Rožňave založili o desať rokov neskôr, v roku 1676, kedy rožňavskí gombičkárski majstri požiadali o prevzatie artikúl od cechu gombičkárov v Košiciach.
V historickom fonde Baníckeho múzea v Rožňave je evidovaných 1431 gombíkov. Pestrú škálu tvoria rôznofarebné gombíky od klasických okrúhlych, cez gombíky v tvare štvorca, mušle, elipsy, srdiečka a iných tvarov, hladké i s rôznym motívom zdobenia. Umelohmotné, hliníkové, keramické či drevené – v každom z nich sa skrýva nápaditosť a inšpirácia.
Zbierka gombíkov bola do Baníckeho múzea v Rožňave získaná v roku 1980. V týchto dňoch je prezentovaná na výstave Gombíky, ktorá je inštalovaná v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave.