Andrássyho obrazáreň

Andrássyho obrazáreň

Andrássyho obrazáreň v Krásnohorskom Podhradí dal postaviť v rokoch 1908-1909 Dionýz Andrássy, vtedajší majiteľ krásnohorského panstva, podľa projektu Dr. Rudolfa Hültla s cieľom umiestniť svoju hodnotnú zbierku výtvarného umenia. Pôdorys jednopodlažnej centrálnej stavby má tvar gréckeho kríža. Priestory sú umiestnené medzi ramenami kríža, pričom jadrom je veľká výstavná miestnosť so sklenenou strechou a skleneným kazetovým stropom. Na severnej fasáde bohato členenej stavby sa nachádza farebný majolikový reliéf, znázorňujúci madonu na tróne, obklopenú sv. Františkom z Assisi, Urbanom, Dominikom a Jurajom. Expozícia obrazárne bola otvorená v roku 1909 s výtvarnými dielami nemeckých a francúzskych umelcov zo súkromnej zbierky Dionýza Andrássyho. Počas II. svetovej vojny bol objekt značne poškodený a začal chátrať. Po malej úprave sa využíval pre bytové účely, neskôr pre klubovú činnosť, knižnicu a ako sklad. Banícke múzeum v Rožňave získalo objekt v roku 1967. Po dokončení komplexnej pamiatkovej obnovy v roku 1975 sa suterénne priestory využívali ako múzejný depozitár a v rokoch 1978-1989 bola v budove inštalovaná aj expozícia Ľudovej umeleckej tvorby Gemera. V máji 1990 bolo objektu prinavrátené pôvodné poslanie a bola v ňom zriadená expozícia výtvarných diel.

V roku 2016 prešiel objekt drobnými stavebnými úpravami (nová elektroinštalácia), ktoré boli zrealizované v rámci podporeného projektu Picturae Artis – Dionýz Andrássy a jeho obrazáreň z finančných zdrojov programu Terra Incognita Košického samosprávneho kraja. Implementáciou projektu bola dosiahnutá bezpečná prevádzka obrazárne.

V súčasnosti Andrássyho obrazáreň v Krásnohorskom Podhradí poskytuje každoročne priestor pre sezónne výstavy (jún – august).

Andrássyho obrazáreň je mimo sezóny (september - jún) zatvorená.

Lipová 122, 049 41 Krásnohorské Podhradie 
tel: 058/732 42 38
mail: info@banmuz.sk 
informácie a rezervácie: 0940 108 384

 

Otváracie hodiny a vstupné:

Streda - Nedeľa

9:00 - 17:00

Vstupné:

Dospelí 2 €

Študenti, žiaci, dôchodcovia, ŤZP, vojnoví veteráni, držitelia Kňazovického medaily, držitelia diamantovej alebo zlatej Jánskeho plakety* - 1 € 

Zamestnanci členských múzeí ZMS - 0 €

Mimo otváracích hodín je vstup možný pre vopred nahlásené skupiny (6+ osôb). Rezervácia je potrebná min. 3 dni vopred.

* na uplatnenie zľavy je potrebné preukázať sa platným dokladom potvrdzujúci status držiteľa.

 

FOTOGALÉRIA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Viac o Andrássyho obrazárni

KSK logo PANTONE SVK horSme partner TI web fond na podporu umenia

 

LOGO

logo tg new

Táto stránka využíva Cookies. Ich využívanie môžete odmietnuť nastavením vášho prehliadača. Pokračovaním v používaní stránky predpokladáme, že Vám vyhovuje aktuálne nastavenie, ktoré však môžete kedykoľvek zmeniť.
Podrobnejšie informácie Ok