Zážitkové centrum Sentinel

Expozícia baníctva a hutníctva Gemera

vozik ztp  Expozícia je prístupná aj osobám so zníženou schopnosťou pohybu

 

Expozícia je inštalovaná v účelovej budove, najstaršej stavbe v strednej Európe postavenej pre banícke a hutnícke múzejníctvo. Predstavuje prierez históriou gemerského baníctva a hutníctva od praveku po súčasnosť s ukážkami prvotných dobývacích pracovných nástrojov, dopravných prostriedkov, banskej meračskej a osvetľovacej techniky. Súčasťou expozície je technická kópia stredovekej tabuľovej maľby Metercia.

Nová expozícia v rámci viacerých tematických celkov prezentuje históriu a vývoj baníctva a hutníctva so zameraním na oblasť Gemera. Návštevníkom sa predostiera expozícia bohatšia o zbierkové predmety, ktoré prešli reštaurovaním a o viacero nových predmetov z akvizičnej činnosti. Pomocou cenných geologických a archeologických zbierok autori vyzdvihujú bohatosť a pestrosť nerastných surovín v oblasti Gemera. Ich snahou bolo zmapovať a prezentovať nielen spôsob dobývania a spracovania nerastov, ale nezabudli ani na rozvoj výroby, vývoj kultúry a každodenný život samotných baníkov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou hlavného motívu expozície.

 

Šafárikova 43, 048 01 Rožňava tel.: 058/734 40 98,+421 940 108 261

 

Otváracie hodiny a vstupné:

 

Expozícia baníctva a hutníctva Gemera + Čas pary + Banské pracoviská

Utorok - Sobota

9:00 - 12:00 13:00 - 17:00

Vstupné:

Dospelí - 5 €

Študenti, žiaci, dôchodcovia, ZŤP, vojnoví veteráni, držitelia Kňazovického medaily, držitelia diamantovej alebo zlatej Jánskeho plakety* - 2,50 € 

Zamestnanci členských múzeí ZMS - 0 €

 

Celý areál

Dospelí - 7 €

Študenti, žiaci, dôchodcovia, ZŤP, vojnoví veteráni, držitelia Kňazovického medaily, držitelia diamantovej alebo zlatej Jánskeho plakety* - 3,50 € 

Zamestnanci členských múzeí ZMS - 0 €

 

tzk

 

FOTOGALÉRIA

Viac o zážitkovom centre Sentinel

KSK logo cmykSme partner TI web fond na podporu umenia

 

 LOGO

logo tg new

Táto stránka využíva Cookies. Ich využívanie môžete odmietnuť nastavením vášho prehliadača. Pokračovaním v používaní stránky predpokladáme, že Vám vyhovuje aktuálne nastavenie, ktoré však môžete kedykoľvek zmeniť.
Podrobnejšie informácie Ok