EXPOKUS 02/2021

G - 1144 Ametyst – odroda kremeňa SiO2

Súčasťou zbierkového fondu geológie Baníckeho múzea v Rožňave je asi 4000 ks hornín a minerálov zo Slovenska, ale aj z celého sveta. Nezastupiteľné miesto majú aj drahokamy a polodrahokamy. Príkladom takého drahokamu je AMETYST.

Ametyst sa vyznačuje fialovou farbou a vysokým leskom. Je odrodou kremeňa a v prírode sa väčšinou vyskytuje v dutinách výlevných hornín alebo na rudných žilách. Na stupnici tvrdosti má hodnotu 7. Jeho využitie je hlavne v šperkárstve.

Legenda o pôvode ametystu pochádza z gréckych báji. Dionýz, boh vína, sa jedného dňa nahneval na ľudstvo, pretože ho podľa neho nemali v dostatočnej úcte. Rozhodol sa, že prvý smrteľník, ktorý mu skríži cestu, bude roztrhaný tigrami. Jeho obeťou sa mala stať pôvabná dievčina menom Ametyst, ktorá kráčala vzdať hold bohyni Artemis. Bohyňa premenila Ametyst na sochu z kryštalického kremeňa, aby ju ochránila pred pazúrmi tigrov. Dionýz pri pohľade na krásnu sochu dievčiny z ľútosti nad svojím činom plakal slzy farby vína. Slzy sfarbili i sochu dievčiny a tak vznikol slávny drahokam.

Názov minerálu pochádza z gréckeho slova „amethustos“, ktoré v preklade znamená „nebyť opitý“. Starovekí Gréci verili, že tento minerál ich dokáže zbaviť stavu opitosti, preto sa z neho vyrábali amulety a čaše na víno. Typická fialová farba drahokamu je považovaná za jeden zo symbolov kráľovskej hodnoty, preto sa ametyst stal súčasťou množstva korunovačných klenotov. Ako symbol ho uznávali i kresťanské cirkvi a tak sa stal znakom biskupskej hodnosti. V súčasnosti sa ametyst považuje za kameň duchovnej čistoty a meditácie. Svojho nositeľa chráni pred negatívnymi silami a zbavuje ho stresu.

Juliána Kelemenová

KSK logo PANTONE SVK horSme partner TI web fond na podporu umenia

 

LOGO

logo tg new

Táto stránka využíva Cookies. Ich využívanie môžete odmietnuť nastavením vášho prehliadača. Pokračovaním v používaní stránky predpokladáme, že Vám vyhovuje aktuálne nastavenie, ktoré však môžete kedykoľvek zmeniť.
Podrobnejšie informácie Ok