EXPOKUS 01/2021

B – 107 Ručne kovaná železná debna - Bratská pokladnica

Ručne kovaná železná debna je vykovaná z 0,5 cm železa, ktoré je po všetkých stranách spevnené železnými rebrami, tie sú prichytené silnými nitmi. Má štyri zámky, dve sú závesné na kladku a dve na kľúč. Prostredný zámok na kľúč má krásny kovaný ornament. Zámok na vrchnáku je maskovaný príklopom. Na stranách má ručne kované rúčky, ktoré slúžili na prenášanie debny. Debnu používal rožňavský banícky cech na uschovávanie cenných dokladov a peňazí. V roku 1854 došlo v dôsledku nového Všeobecného zákona ku zmene stanov bratských pokladníc a dostali právny podklad, jednotu stanov a správy. Každý baník pri prijatí do práce bol povinný stať sa členom bratskej pokladnice a platiť vymerané príspevky. Nové stanovy riadili všetky bratské pokladnice v celom Uhorsku, podľa nich mali všetky bratské pokladnice jednu spoločnú bratskú pokladnicu, ale pritom boli spravované aj samostatne. Toto opatrenie poskytovalo výhodu pre baníkov, ktorí prestúpili z jedného podniku do druhého a pritom nestratili nároky nadobudnuté členstvom v bratskej pokladnici v predošlom podniku. Správou bratských pokladníc boli poverení bratskí majstri.

Vek pokladnice sa odhaduje na koniec 18. storočia, do fondu Baníckeho múzea sa dostala v roku 1957. V súčasnosti je inštalovaná v stálej Expozícii baníctva a hutníctva Gemera.

KSK logo PANTONE SVK horSme partner TI web fond na podporu umenia

 

LOGO

logo tg new

Táto stránka využíva Cookies. Ich využívanie môžete odmietnuť nastavením vášho prehliadača. Pokračovaním v používaní stránky predpokladáme, že Vám vyhovuje aktuálne nastavenie, ktoré však môžete kedykoľvek zmeniť.
Podrobnejšie informácie Ok