EXPOKUS 09/2020

G 3071 Tetraedrit – „plavý kyz“ (Cu,Fe,Ag,Zn)12Sb4S13

Farba:

Lesk:

Tvrdosť:

Výskyt:

Sprievodné minerály:

sivá až čierna s pestrými nábehovými farbami

kovový, matný

3 - 4

na hydrotermálnych rudných žilách

galenit, pyrit, bornít, chalkopyrit, siderit, kremeň

Súčasťou zbierkového fondu geológie Baníckeho múzea v Rožňave sú rôzne horniny, minerály a nerasty, jednou z nich je polymetalická ruda s obsahmi viacerých kovov (Ag, Hg, Sb. Cu, Zn, Bi) viazaná na minerál tetraedrit.

Tetraedrit je minerál kryštalizujúci v kubickej sústave, chemicky komplexný sulfid medi, zinku, striebra a železa. Pomenovanie minerálu je odvodené od tetraedrických kryštálov, ktoré vytvára. Kryštály bývajú často zdvojčatené a ich plochy majú tvar trojuholníka.

Vysoký podiel tetraedritovej mineralizácie sa nachádza na žile Strieborná v ložisku Mária v Rožňave. Toto ložisko práve kvôli prítomnému tetraedritu patrí aj v súčasnosti k perspektívnym na ťažbu striebra a medi. Problém otvárky spočíva v úprave tohto minerálu, nakoľko väzbu týchto kovov je obtiažne oddeliť od seba.

Juliána Kelemenová

tetraedrit

KSK logo cmykSme partner TI web fond na podporu umenia

 

 LOGO

logo tg new

Táto stránka využíva Cookies. Ich využívanie môžete odmietnuť nastavením vášho prehliadača. Pokračovaním v používaní stránky predpokladáme, že Vám vyhovuje aktuálne nastavenie, ktoré však môžete kedykoľvek zmeniť.
Podrobnejšie informácie Ok