Galéria Baníckeho múzea v Rožňave

Výstava dobšinskej umelkyne obohatí rožňavskú galériu.

Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Vás srdečne pozýva na výstavu Moniky Vozárovej OD SRDCA MAĽOVANÉ, ktorá bude doplnená veľkonočnými kraslicami z dielne Danky Lackovej. Vernisáž výstavy sa uskutoční 11.04.2019 (vo štvrtok) o 15.30 hod. v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave, Námestie baníkov 25.

O sebe hovorí:

„Som Dobšinčanka. Tu som sa narodila a tu aj žijem. Už niekoľko rokov však pracujem ako opatrovateľka v Rakúsku. Práve tam, ďaleko od rodiny som začala maľovať obrazy s folklórnou tematikou. Tam som mala pocit, potrebu namaľovať obrazy, v ktorých vystihnem  krásu slovenských krojov. Obrazy, z ktorých bude cítiť energia a temperament nás,  Slovákov. 

Keď maľujem svoje folklórne obrazy, nemyslím na nič. Vtedy sa nechávam vtiahnuť do deja, ktorý ožíva na mojom maliarskom plátne. A keď sa mi podarí vložiť do toho obrazu svoju vášeň, svojho ducha, vtedy sa mi  maľuje ľahko.

Som úplný amatér, bez výtvarného vzdelania, ale snažím sa počúvať svoje srdce a svoj štetec. A ak pod mojimi rukami vzniká niečo, čo vám urobí radosť, potom je to radosť pre mňa dvojnásobná.“ 

 

Maľovať začala pred šiestimi rokmi suchým pastelom, neskôr akrylom v štýle „dlhonohých“. Tri roky sa venuje maľbe folklórnych postáv v pohybe. Maľuje najmä gemerský a telgártský kroj, nakoľko korene má na Horehroní. Svoju tvorbu prezentovala na viacerých výstavách v Dobšinej, Rožňave, Heľpe, Telgárte, Kokave nad Rimavicou a v súčasnosti ju čaká prezentácia v Rejdovej a v Lučenci.  

Pozeráme na jej zaujímavú tvorbu a vidíme niečo nové, zaujímavé, nevšedné – čerstvý vietor, pohyb, radosť, lásku, šťastie a dobrú dávku pozitívnej energie. Prebúdza hrdosť na krásu a bohatstvo nášho kultúrneho dedičstva.

Všetkých záujemcov srdečne vítame a zároveň pozývame aj na ďalšie výstavy, ako aj do stálych expozícií Baníckeho múzea v Rožňave, z ktorých určite neodídete sklamaní.

Mgr. Eva Lázárová - kurátorka fondu výtvarné umenie

 

vozarova25 web

KSK logo cmykSme partner TI web fond na podporu umenia

 

LOGOlogo tg new

Táto stránka využíva Cookies. Ich využívanie môžete odmietnuť nastavením vášho prehliadača. Pokračovaním v používaní stránky predpokladáme, že Vám vyhovuje aktuálne nastavenie, ktoré však môžete kedykoľvek zmeniť.
Podrobnejšie informácie Ok