Galéria Baníckeho múzea v Rožňave

Výstava Gemer v období 1. ČSR

V Baníckom múzeu v Rožňave si uctili 100. výročie vzniku Československej republiky výstavou Gemer v období 1. ČSR. Výstava vznikla v spolupráci s Východoslovenským múzeom v Košiciach, Štátnym archívom v Košiciach – pobočka Rožňava, Gemerskou knižnicou Pavla Dobšinského v Rožňave a súkromnými zberateľmi. Výstavu v rámci projektu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia sumou 2.000 eur. Prevažná väčšina vystavených predmetov na výstave pochádza zo zbierkového fondu a z archívov Baníckeho múzea v Rožňave a zastúpené sú fondy História I., História II., Militária a Numizmatika.

Od prvotnej myšlienky vytvoriť výstavu so zameraním na región Gemer v období prvej republiky po jej realizáciu ubehol zhruba rok. Za tak krátky čas ale vznikla zaujímavá výstava, ktorá prináša prierez rôznymi témami, viažucimi sa na náš región ako vznik ČSR, začleňovanie Gemera do ČSR, osobnosti, štátna správa, školstvo, vojenstvo, žandárstvo, spolkový život a hospodárstvo. Vystavené sú dobové repliky deklarácií, archívne materiály, listiny, úradné doklady, písací stroj čsl. výroby Olympia mod. 8, školské učebnice, ročenky Čsl. štátneho reálneho gymnázia v Rožňave, školské tablo, výzbroj a vojenská výstroj čsl. armády a maďarskej červenej armády Maďarskej republiky rád, uniformy, slávnostná žandárska prilba, hasičská uniforma Dobrovoľného hasičského zboru v Rožňave, bicykle čsl. výroby značky Eska a mnoho ďalších zaujímavých predmetov.

Popri výstave prebiehali aj rôzne sprievodné podujatia – komentované prehliadky výstavy, prednášky pre ZŠ a SŠ a 13. novembra 2018 sa uskutočnilo sprievodné podujatie Československý deň. V rámci Československého dňa sa uskutočnili dve prednášky pre verejnosť, prebehla komentovaná prehliadka výstavy s kurátormi výstavy a podujatie bolo doplnené o ukážky dobových kostýmov. K výstave v rámci projektu bola vydaná aj propagačná skladačka so stručnými informáciami a dobovými fotografiami z 1. ČSR.

Vznik 1. Československej republiky sa považuje za jednu z najvýznamnejších udalostí 20. storočia a veríme, že výstava Gemer v období 1. ČSR je dôstojnou spomienkou tohto významného obdobia a že si nájde cestu aj do iných miest a obcí Gemera, keďže bola pripravovaná ako výstava putovná.

Pavol Horváth

dsc 6456

KSK logo cmykSme partner TI web fond na podporu umenia

 

LOGOlogo tg new

Táto stránka využíva Cookies. Ich využívanie môžete odmietnuť nastavením vášho prehliadača. Pokračovaním v používaní stránky predpokladáme, že Vám vyhovuje aktuálne nastavenie, ktoré však môžete kedykoľvek zmeniť.
Podrobnejšie informácie Ok