Expozícia prírody Slovenského krasu a okolitých oblastí

Eugen Ruffínyi - 175. výročie narodenia

Dnes, 1. marca 2021 si pripomíname 175. výročie narodenia spoluobjaviteľa Dobšinskej ľadovej jaskyne, banského inžiniera Eugena Ruffínyiho. Tento významný dobšinský rodák sa narodil 1. marca 1846 v rodine, ktorej predkovia pochádzali z Talianska. Po absolvovaní základnej školy v rodisku pokračoval v štúdiách v Rožňave, Kežmarku a v Košiciach a titul banského inžiniera mu bol udelený v roku 1869 po absolvovaní Baníckej akadémie v Banskej Štiavnici.

Po ukončení štúdií sa vracia do Dobšinej, kde prežil väčšinu svojho života. V službách mesta pracoval ako banský odborník a mestský inžinier niekoľko desaťročí. Až do svojho odchodu na dôchodok v roku 1908 bol riaditeľom Mestských baní a významne sa zaslúžil aj o založenie Mestskej baníckej školy.

Najviac ho preslávil objav Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktorá sa po sprístupnení stala obľúbeným výletným miestov pre návštevníkov z celej vtedajšej monarchie aj zo zahraničia.  K objaveniu tohto krásneho prírodného klenotu došlo 15. júna 1870, keď sa štvorica objaviteľov - Ing. Eugen Ruffínyi, Gustáv Lang, Andrej Mega, Ferdinand Fehér so skupinkou baníkov rozhodla preskúmať priepasť vo svahu kopca Duča, ktorá už oddávna pútala pozornosť ľudí, ale nikto sa neodvážil zostúpiť do jej útrob. Až tejto skupine zvedavých Dobšinčanov sa prvýkrát podarilo vstúpiť do unikátnych podzemných priestorov, ktoré dodnes, aj po vyše 150 rokoch od objavenia lákajú návštevníkov z celého sveta. Ruffínyi po objavení neúnavne publikoval o novej jaskyni, ako zručný banský merač vyhotovil jej prvé mapy a vo veľkej miere sa zaslúžil o jej sprístupnenie a rozvoj cestovného ruchu v okolí.

Ing. Eugen Ruffínyi zomrel 13. januára 1924 vo veku nedožitých 78 rokov, miestom jeho posledného odpočinku je evanjelický cintorín v rodnej Dobšinej. Svojho významného rodáka v meste pripomína aj názov miestnej základnej školy.

Norbert Mogyorósi

ruffinyi 515x771

Ing. Eugen Ruffínyi

 

SP 504 – Dobová pohľadnica Dobšinskej ľadovej jaskyne

SP 504 – Dobová pohľadnica Dobšinskej ľadovej jaskyne

 

sp524 539x803

SP 524 – Dobová pohľadnica Dobšinskej ľadovej jaskyne

 

Zdroje:

Rozložník, Ondrej a kol.: Banské mesto Dobšiná, Košice: Banská agentúra 2008, 160 str., ISBN 978-80-970005-0-9
https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Eugen_Ruffínyi
Zbierkový fond Speleológie Baníckeho múzea v Rožňave

 

KSK logo PANTONE SVK horSme partner TI web fond na podporu umenia

 

LOGO

logo tg new

Táto stránka využíva Cookies. Ich využívanie môžete odmietnuť nastavením vášho prehliadača. Pokračovaním v používaní stránky predpokladáme, že Vám vyhovuje aktuálne nastavenie, ktoré však môžete kedykoľvek zmeniť.
Podrobnejšie informácie Ok