EXPOKUS 07/2018

Videodokument Rožňava 21. augusta 1968

  

Autorom vzácneho videodokumentu, zachytávajúceho prechod vojsk Varšavskej zmluvy cez Rožňavu dňa 21. augusta 1968 je amatérsky kameraman Vojtech Lazor. Originál videa je zachytený na 16 mm film a nachádza sa vo videoarchíve Baníckeho múzea v Rožňave. V priebehu rokov bol tento dokument digitalizovaný viackrát na rôzne formáty: VHS, DVD. V tomto roku bol videodokument pri príležitosti 50. výročia zdigitalizovaný a remasterovaný vo vysokej kvalite vo formátoch AVI, MOV a MP4.

Celková dĺžka videodokumentu je 5 min. a 19 sek. a zachytáva presun vojenskej techniky vojsk Varšavskej zmluvy po Košickej a Šafárikovej ulici v Rožňave, zastavenie vojenskej kolóny vojsk červenej armády, občiansky odpor zo strany obyvateľov mesta a taktiež aj momenty tesne po tragických udalostiach, pri ktorých zahynul Štefan Ciberaj z Gemerskej Polomy, ktorého zachytil tank a pritlačil o stenu obytnej budovy. Reakciou na zastavenie vojenskej kolóny bola streľba sovietskych vojakov pričom bolo zranených ďalších 6 osôb.

Tento videodokument nie je len dôležitým svedectvom obdobia, ktoré na ďalších 20 rokov temne poznačili vývoj v našej krajine, ale zároveň zachytáva pôvodnú tvár mesta pred začatím socialistickej výstavby v 70.-tych rokoch minulého storočia, kedy bola zbúraná veľká časť pôvodných budov.

 

Mgr. Pavol Horváth

 

expokus 08 2018

 

laz zeriav 1968

KSK logo cmykSme partner TI web fond na podporu umenia

 

LOGOlogo tg new

Táto stránka využíva Cookies. Ich využívanie môžete odmietnuť nastavením vášho prehliadača. Pokračovaním v používaní stránky predpokladáme, že Vám vyhovuje aktuálne nastavenie, ktoré však môžete kedykoľvek zmeniť.
Podrobnejšie informácie Ok