Fond geológie vznikol ako jeden zo štyroch prvých základných zbierkových fondov múzea. V súčasnosti múzeum eviduje 4205 ks evidenčných čísel zbierkových predmetov geológie, ktoré sú rozdelené do dvoch skupín mineralógiu a petrológiu. Pod evidenčným číslom G-1075 a prírastkovým číslom 2904/1956 je evidovaný minerál cinabarit z lokality Rudňany.
Názov cinabarit pochádza z arabských a perzských výrazov značiacich dračiu krv. Starší slovenský názov rumelka tiež poukazoval na typickú ružovočervenú farbu tohto minerálu. Je to najvýznamnejší minerál ortuti. Teoreticky obsahuje 86,2 % Hg a 13,8 % S. Často obsahuje prímesi antimónu, arzénu, selénu ale aj olova, ktoré obyčajne nedosahujú vysoké hodnoty. Najčastejšie sa vyskytuje v podobe zemitých povlakov, žiliek, impregnácii, žilníkov a pod. Dokonale vyvinuté kryštály sú pomerne zriedkavé. Farba je typicky červená, v odtieňoch od svetločervenej po tmavočervenú, na vzduchu ani po dlhom čase farbu nemení. Vryp je jasnočervený, lesk diamantový. Má nízku tvrdosť 2—2,5.
Na Slovensku sa cinabarit ťažil hlavne v Malachove, ale vyskytoval sa aj v lokalitách ako Dobšiná, Rudňany, Nižná Slaná, Poproč a Rákoš. Z rúd sa ortuť získava pražením. Využíva sa nielen v lekárstve ale aj v elektrotechnike, strojárstve, pri výrobe pigmentov a v rôznych iných odvetviach priemyslu. Ortuť patrí medzi najtoxickejšie kovy pre rastliny, živočíchy i človeka. Škodlivé sú najmä jej pary a organické zlúčeniny.
Jaroslava Neubauerová
DADOVÁ, Jana : Geochemická charakteristika ortuti, (výskyt, ťažba, výroba, toxicita) In ACTA UNIVERSITATIS MATTHIAE BELII séria Environmentálne manažérstvo, roč. XVI., č. 1, 2014
JESENÁK, Karol : Čo sa možno dozvedieť z názvov minerálov In: https://www.quark.sk/co-sa-mozno-dozvediet-z-nazvov-mineralov/ [online 08.09.2024]