Zážitkové centrum Sentinel

EXPOKUS 1/2023 Nivelačný prístroj B- 28

Nivelačný prístroj s otočným ďalekohľadom s libelou. Libela je reverzná, je možné ju pozorovať z obidvoch strán pri otočení ďalekohľadu okolo zvislej osi. Ďalekohľad má možnosť zaostrenia, ale nitkový kríž (kríž, ktorý by definoval zámernú os priamo na sklenenej doštičke v ďalekohľade) nemá. Prístroj má delený vodorovný kruh tiež nazývaný alidáda, takže ním bolo možné robiť aj iné základné meračské úlohy, nie len niveláciu. Výrobné číslo vyrazené na kruhu je 1405. Nastaviteľná trojitá noha je bez možnosti rýchleho uvoľnenia.

Hlavnou činnosťou tohto typu nivelačných prístrojov je možnosť merania výškových rozdielov a vodorovných uhlov.

Jedným z výrobcov meračských prístrojov koncom 19. stor. bola spoločnosť August Lingke & Compagnie v saskom Freibergu, ktorá okolo roku 1880 začala používať značenie Hildebrand & Schramm. Podnik vyrábal celý sortiment bansko-meračských prístrojov a pomôcok. Konštruktéri dbali na celkový vzhľad prístrojov a na jeho váhu. Kvalita vyrobených výrobkov mala vysokú úroveň.

Jaroslava Neubauerová

 

 

martin-pitonak_20180913_7780-Edit.jpg

 

martin-pitonak_20180913_7785-Edit.jpg

787.jpg

 

 

 

 

KSK logo PANTONE SVK horSme partner TI web fond na podporu umenia

 

LOGO

logo tg new

Táto stránka využíva Cookies. Ich využívanie môžete odmietnuť nastavením vášho prehliadača. Pokračovaním v používaní stránky predpokladáme, že Vám vyhovuje aktuálne nastavenie, ktoré však môžete kedykoľvek zmeniť.
Podrobnejšie informácie Ok