Expozícia prírody Slovenského krasu a okolitých oblastí

EXPOKUS 04/2022

P-7790 2006/94 Orol skalný - Aquila chrysaetos, Roštár

Zo zbierkového fondu Živá príroda vám predstavujeme preparát orla skalného.

V roku 2006 sa pri obci Roštár stal nepochopiteľný čin. Niekto postrelil samicu orla skalného, ktorú našla s prestrelenou hruďou miestna obyvateľka. Počas prevozu do rehabilitačnej stanice na Správe národného parku Slovenský kras však uhynula. Odstrelom dravca vznikla spoločnosti nielen veľká hmotná, ale predovšetkým morálna škoda. Páchateľ tohto činu zrejme netušil, do čoho strieľa a keď to zistil, zľakol sa a ušiel. Je veľká škoda, že sa ho nepodarilo usvedčiť a potrestať, aj keď živého orla by to už nenahradilo. Samica orla mala podľa odborníkov vek 3-4 roky.

Po medializovaní správy o nezákonnom zastrelení orla vyvinulo Banícke múzeum snahu získať zabitého dravca do svojich zbierok. Hlavným dôvodom bolo, že nakoľko dravec bol zastrelený v rožňavskom regióne, mal by tu zostať ako jeden z príkladov arogancie k prírode, svojmu okoliu aj k celej spoločnosti.

Po komplikovanom vybavovaní úradných formalít sa nakoniec podarilo dostať dravca do Baníckeho múzea v Rožňave, kde je zaradený v zbierkovom fonde Živá príroda. Preparácia sa uskutočnila v Podunajskom múzeu v Komárne.

Preparát orlice budete môcť vidieť na pripravovanej výstave 12 dekád Baníckeho múzea v mesiacoch máj - september v Galérii BM.

Gabriela Kolesárová

exp 04

KSK logo PANTONE SVK horSme partner TI web fond na podporu umenia

 

LOGO

logo tg new

Táto stránka využíva Cookies. Ich využívanie môžete odmietnuť nastavením vášho prehliadača. Pokračovaním v používaní stránky predpokladáme, že Vám vyhovuje aktuálne nastavenie, ktoré však môžete kedykoľvek zmeniť.
Podrobnejšie informácie Ok