EXPOKUS 11/2020

Vo fonde výtvarného umenia Baníckeho múzeum v Rožňave sa nachádza zbierkový predmet, ktorý bol získaný do fondu v roku 1990. Je to portrét grófa Dionýza Andrássyho, ktorého 185. výročie narodenia si v novembri pripomíname. Jemu vďačíme za výstavbu účelovej budovy bansko-hutníckej expozície v Rožňave, mauzólea a obrazárne v Krásnohorskom Podhradí a za množstvo ďalších dobročinných aktivít.

Autor portrétu nie je známy, ale pravdepodobne je to kópia na základe originálu maľovaného Gáborom Schachingerom, ktorý sa nachádzal v Pietnom múzeu gr. Františky Andrássyovej na hrade Krásna Hôrka. Obidve olejomaľby sú skoro identické.

Obraz znázorňuje gr. Dionýza v strednom veku sediaceho v čalúnenom kresle bordovej farby. Technika maľby je olej na plátne, ktorý je osadený do krásneho, honosného blondel rámu s vnútornou oválnou časťou. Samotný rám je zlátený a bohato zdobený rastlinným motívom. Rozmer obrazu je 120 x 93 cm. Obdobie vzniku je pravdepodobne začiatok 20. storočia.

Mgr. Eva Lázárová – kurátorka fondu výtvarného umenia

 

martin pitonak 20190416 110 edit 2625x1750

autor fotografie: Martin Pitoňák

KSK logo PANTONE SVK horSme partner TI web fond na podporu umenia

 

LOGO

logo tg new

Táto stránka využíva Cookies. Ich využívanie môžete odmietnuť nastavením vášho prehliadača. Pokračovaním v používaní stránky predpokladáme, že Vám vyhovuje aktuálne nastavenie, ktoré však môžete kedykoľvek zmeniť.
Podrobnejšie informácie Ok