M-384, 1391/81 Nemecká služobná dýka SA – Model 1933
Služobné dýky SA (Sturmabteilung – úderné oddiely) boli zavedené paralelne so služobnou dýkou SS 15. decembra 1933 a z tohto dôvodu bola označovaná aj ako vianočná dýka. Dizajn dýky bol inšpirovaný švajčiarskou loveckou dýkou typu Holbein zo 16. storočia. Navrhnutá bola profesorom Paulom Woennom z priemyselnej školy v Solingene. Zákazku na výrobu dostala tradičná firma Solingen. Dýky SA sa na rozdiel od dýk SS vyrábali masovo. Odhaduje sa, že bolo vyrobených okolo
3 mil. kusov dýk s označením SA a okolo 220 000 kusov dýk pre dôstojníkov SS.
Dýka SA mala na čepeli vyleptané motto: „Alles fűr Deutschland“ a na rúčke bola orlica (v rannom období bola vyrobená z niklu, neskôr z hliníku) a okrúhly odznak s logom SA. Dýka SS vychádzala dizajnovo z dýky SA, ale tá mala rúčku z čierneho moreného jabloňového dreva, hruškového dreva alebo ebenového dreva, bola označená s okrúhlim odznakom s runami SS a na čepeli malo vyleptané motto: „Meine Ehre Heißt Treue“.
Pochva sa skladá z plechového tela, na ktoré je pomocou malej skrutky pripevnené ozdobné, vrchné a spodné kovanie. Súčasťou vrchného kovania je fixné oko s krúžkom pre kožený závesník. Súčasťou vrchného kovania sú aj skrutky určené na optimálne dosadnutie čepele do pochvy. K jeho oválnej časti, vsunutej do pochvy sú prinitované pružiny, ktoré zaisťujú aby dýka nevypadla počas chôdze.
Jednotky SA mali na začiatku 30. rokov za úlohu odháňať nepriateľov strany, chrániť predákov NSDAP a narušovať politické prejavy opozície. Taktiež sa zúčastňovali vojenských prehliadok ako demonštrácia sily. Potom čo sa nacisti uchopili moci v Nemecku sa veľké množstvo mužov SA javilo ako zbytočné,
po noci dlhých nožov bol zredukovaný počet členov a veľká časť členov musela prejsť do radov R.A.D. - Reichsarbeitsdienst (ríšská pracovná služba) a neskôr do radov Wehrmachtu (branná moc). Zrušením jednotiek SA sa ukončila aj výroba týchto dýk.
Tieto dýky sú vyhľadávaným artiklom medzi zberateľmi a na trhu sa v súčasnosti objavuje veľké množstvo nekvalitných replík.
Mgr. Pavol Horváth