Knižný fond Baníckeho múzea
Po stáročia boli knižnice pasívne, keďže boli vlastníctvom panovníka alebo cirkvi, a preto k nim nemala verejnosť bežný prístup. Svoj hlavný zmysel dosiahli, až keď ich sprístupnili verejnosti, koncom 19. storočia. Knižnice mali od nepamäti kultúrnu, vzdelávaciu a informačnú funkciu.
V Baníckom múzeu bola knižnica zriadená v 60. rokoch 20. storočia. Postupne sa knižnica obohacuje o ďalšie nové publikácie, zborníky, noviny a časopisy, ktoré múzeum pravidelne odoberá a tiež vydáva. Od roku 1987 múzeum každoročne vydáva Múzejné noviny a v tejto činnosti s úspešnosťou pokračuje aj naďalej. Banícke múzeum v Rožňave vydalo v posledných rokoch zborníky a publikácie ako sú: Banícke múzeum v Rožňave – 100 rokov (2002), Rožňavské cechy (2013), Rožňavská Metercia (2013), Etnológ a múzeum XXI - BANÍCTVO v našich múzeách a jeho prezentácia (2017), Kameninová manufaktúra v Rožňave (2017), Kálmán Tichy - katalóg k výstave (2018), BEDEKER Expozície baníctva a hutníctva Gemera (2018).
Za finančnej podpory Košického samosprávneho kraja do knižnice Baníckeho múzea v Rožňave pribúdajú každoročne nové knižné jednotky. V súčasnosti je evidovaných 7 331 kníh. Za posledné 2 roky sa do knižnice tak zakúpilo viac 100 nových publikácií v hodnote 2 000 €. Ide o knihy z oblasti histórie, z obdobia 19. a 20. storočia Rakúsko Uhorska 1. svetovej vojny a 2. svetovej vojny, ale aj z etnografie, baníctva a geografie.
Banícke múzeum ponúka svojím návštevníkom expozície zamerané hlavne na národopis, históriu, baníctvo, prírodu a výtvarné umenie. Odborní pracovníci neustále dopĺňajú zbierkový fond o nové zbierkové predmety, ktoré prednostne prezentujú v expozíciách a na výstavách, aj preto sa prehliadky stávajú čoraz viac zaujímavejšími. Niektoré z publikácií knižnica dostala darom, na výmenu z iných múzeí alebo kúpou. Najpočetnejšiu skupinu tvoria tituly z národopisu a histórie (2315 kníh), baníctva (913 kníh), prírodných vied (708 kníh) a umenia (448 kníh). Prevažná časť kníh je teda z oblasti, ktorej sa múzeum venuje. Knihy slúžia pre potreby odborných pracovníkov múzea. Avšak po súhlase riaditeľa je možnosť do publikácií prezenčne nahliadnuť aj verejnosti napr. študentom, ktorí pracujú na svojich diplomových či iných prácach. Múzeum plánuje v budúcnosti vytvoriť ako súčasť knižnice študovňu s bádateľňou, ktorá bude slúžiť externým záujemcom.
Lenka Nemčková