EXPOKUS 01/2019

B 2916 – Bronzová medaila zo Všeobecnej celoštátnej výstavy v Budapešti v roku 1885 udelená Zembergským baniam v Dobšinej.

Predná strana: Uprostred mýtická postava (bohyňa Victória) držiaca v rukách vence. Ľavou rukou sa opiera o obetný oltár. Pod nohami jej vyrastá konár myrty. Nápis okolo: ORSZÁGOS ÁLTALÁNOS KIÁLLÍTÁS BUDAPESTEN 1885 (Všeobecná celoštátna výstava v Budapešti 1885).

Zadná strana: uprostred orámovaný nápis CZEMBERGI BÁNYATÁRSULATNAK DOBSINA (Banská spoločnosť Zemberg Dobšiná), pod ním: AZ ÉRDEM JELÉÜL (Za zásluhy). Okraj orámovaný myrtovým vencom.

Návrh: SCHWARTZ FE, medaila je uložená v čiernom koženom puzdre, na vrchnáku nápis: BUDAPESTI ORSZÁGOS KIÁLLÍTÁS 1885. Puzdro vnútri vyložené fialovým zamatom.

Rozmery medaily: Ø 6,5 cm, hrúbka 0,6 cm. Vyhotovená je z bronzu.

Získanie medaily súvisí s ťažbou niklovo – kobaltových rúd, čo predstavuje snáď najslávnejšiu éru baníctva v Dobšinej. Oblasť Dobšinej bola najväčšou lokalitou ťažby týchto rúd v celom Uhorsku. Sčasti z nej vyrábali farbivo – šmolku, ktorá sa používala na farbenie plátna, kameniny a porcelánu a sčasti ju vyvážali na ďalšie spracovanie do Anglicka vo forme upraveného koncentrátu. Najväčší rozmach ťažby bol v rokoch 1860 – 1875, keď sa v Nemecku začali raziť niklové mince, čo priaznivo ovplyvnilo rozkvet mesta Dobšiná a jeho okolia. V tomto období sa Dobšiná radila medzi najbohatšie mestá.

Ťažbou Ni-Co rúd sa v Dobšinej zaoberalo niekoľko ťažiarskych združení, z ktorých ťažiarstvo Zemberg bolo najväčšie.

G. Kolesárová

b 2916bb 2916a

KSK logo cmykSme partner TI web fond na podporu umenia

 

LOGOlogo tg new

Táto stránka využíva Cookies. Ich využívanie môžete odmietnuť nastavením vášho prehliadača. Pokračovaním v používaní stránky predpokladáme, že Vám vyhovuje aktuálne nastavenie, ktoré však môžete kedykoľvek zmeniť.
Podrobnejšie informácie Ok