Historická expozícia

Banícke múzeum v Rožňave zreštaurovalo väčší počet historických hodín

Čas im už neuškodí...

(Tlačová správa)

Banícke múzeum v Rožňave zreštaurovalo z vlastného fondu 27 ks historických hodín z 19. a 20. storočia.

Náročný projekt múzea Čas nám neuškodí prebiehal v rokoch 2017-2018 a zahŕňa celkovo 27 ks historických hodín rôzneho typu a použitia, pričom sa u 10 z nich podarilo dosiahnuť aj ich celkové mechanické spojazdnenie, čiže tieto hodiny môžu slúžiť k hlavému účelu a to ukazovať správny čas.

Medzi zreštaurovanými exponátmi tak možno nájsť ako hodiny vidiecke, tak aj mestské; ďalej hodiny tzv. americké, francúzske, či dokonca s baníckymi motívmi. Podľa materiálu ide o hodiny drevené, plechové, kovové či keramické; podľa spôsobu pohonu a umiestnenia kyvadlové či nástenné. Najstaršie hodiny s baníckym motívom je možné datovať už do 20.-30. rokov 19. storočia. Stav exponátov pred reštaurátorským zásahom bol pomerne zlý.

Za odbornej spolupráce reštaurátora a špeciálneho odborníka na hodinárske práce – hodinára, múzeum vďaka reštaurovaniu výrazne zvýšilo výpovednú hodnotu zbierkových predmetov, ktoré teraz bude môcť využiť pri rôznych prezentačných aktivitách (ako súčasť expozície, výstavy, prednášky, špeciálne podujatia múzejnej pedagogiky a pod.) ako aj vedecko-výskumnej činnosti, keďže sa jedná o vzácne zbierky. Použitie plne funkčného exponátu v prezentačných priestoroch navyše rozšíri vnemy návštevníka okrem estetického pohľadu aj o nevšedný zvukový zážitok v podobe dobovo tikajúcich a odbíjajúcich hodín.

Projekt Čas nám neuškodí podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

 

americke hodiny     plechove hodiny s banickym motivom 

   nastenne hodiny

KSK logo cmykSme partner TI web fond na podporu umenia

 

LOGOlogo tg new

Táto stránka využíva Cookies. Ich využívanie môžete odmietnuť nastavením vášho prehliadača. Pokračovaním v používaní stránky predpokladáme, že Vám vyhovuje aktuálne nastavenie, ktoré však môžete kedykoľvek zmeniť.
Podrobnejšie informácie Ok