Historická expozícia

Kultúrno-historické pamiatky na historických pohľadniciach Rožňavy: Strážna veža - symbol Rožňavy

Najväčšiu skupinu pohľadníc mesta Rožňava tvoria pohľadnice s vyobrazením kultúrno-historických pamiatok mesta.

K najvzácnejším pamiatkam v Rožňave patrí Strážna veža. Pre obyvateľov i návštevníkov mesta je charakteristickým a nezameniteľným symbolom mesta, zároveň je veža vďačným a pomerne častým motívom na historických pohľadniciach Rožňavy.

Strážna veža, postavená v rokoch 1643 – 1654, je dominantou historického jadra Rožňavy. Nachádza sa v strede štvorcového historického námestia, ktoré je najväčším štvorcovým námestím na Slovensku. Veža má štvorcový základ, štyri nohy veže podopierajú mohutné oporné piliere so striežkami. Vo výške prvého a druhého podlažia sú malé otvory strielní. Najzaujímavejšia je vrcholová časť veže, ktorá je mohutná, s bohato profilovanou barokovou rímsou, nad ktorou bola vytvorená drevená, arkádovito riešená pavlač. Strecha je pokrytá šindľom, vo vrchole je kríž s baníckymi kladivami a makovicou. Vstup do veže je z námestia.

Veža je delená na štyri poschodia. Vo vrchnom podlaží sa nachádza pôvodne izbička strážnika, dnes je tam expozícia o dejinách veže. Na južnej fasáde sa nachádzajú tabuľa z čias stavby veže, zamurovaná turecká delová guľa a slnečné hodiny.

Posledná pamiatková obnova veže sa uskutočnila v roku 1997. Od roku 1998 po sprístupnení pavlače pre verejnosť sa stala turistickou atrakciou s nezabudnuteľnou vyhliadkou na mesto, kalváriu a blízke okolie.

Sylvia Holečková, Banícke múzeum v Rožňave

 

1

• Pohľadnica Rožňava. Strážna veža, 20. roky 20. storočia

 

2

• Pohľadnica Rožňava. Strážna veža, 30. roky 20. storočia

 

3

• Pohľadnica Rožňava. Strážna veža, 1920

 

4

• Pohľadnica Rožňava. Strážna veža, 1920

 

5

• Pohľadnica Rožňava. Strážna veža, 1921

 

6

• Pohľadnica Rožňava. Strážna veža, 1926

 

7

• Pohľadnica Rožňava. Strážna veža, 1927

 

8

• Pohľadnica Rožňava. Strážna veža. Vydal Búfy János, 1908

 

 

Zdroj:

Zbierkový fond Baníckeho múzea v Rožňave, fond História I

KSK logo PANTONE SVK horSme partner TI web fond na podporu umenia

 

LOGO

logo tg new

Táto stránka využíva Cookies. Ich využívanie môžete odmietnuť nastavením vášho prehliadača. Pokračovaním v používaní stránky predpokladáme, že Vám vyhovuje aktuálne nastavenie, ktoré však môžete kedykoľvek zmeniť.
Podrobnejšie informácie Ok