Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, predstavuje výstavu s názvom Koža a kožušina – od úžitku k luxusu. Ako uvádza autorka výstavy a kurátorka etnografie, Mgr. Barbora Šumská: „Cieľom výstavy je prezentovanie materiálu kože a kožušiny v kontexte viacerých odborov, histórie regiónu a etnológie, spôsobu remeselného spracovania materiálu a prostredníctvom ukážky rôznych druhov výrobkov. Návštevníci vďaka tomu získajú komplexný pohľad na tému.“
Koža je materiál, ktorý ľudstvo sprevádza od počiatku jeho existencie a vďaka vynikajúcim vlastnostiam ponúka široké možnosti využitia. Jej náročné spracovanie si vyžiadalo špecializáciu výroby, ktorej sa venovali samostatné cechy a remeselníci, medzi nimi garbiari, obuvníci (ševci), čižmári, kožušníci a ďalší. Mnohí z nich boli bohato zastúpení aj v regióne Gemer. Okrem cechovej činnosti bola v Rožňave aj manufaktúra na spracovanie kože. V bývalej administratívnej budove manufaktúry dnes sídli Banícke múzeum v Rožňave. Kožené a kožušinové výrobky boli prirodzenou súčasťou odevu, obuvi a pracovných pomôcok baníkov, remeselníkov, roľníkov, pastierov či furmanov. Odev doplnený vzácnymi kožušinami bol však aj znakom najvyšších spoločenských vrstiev a stal sa symbolom sociálneho statusu.
Na výstave budú prezentované aj nedávne akvizície do etnografického fondu múzea a taktiež zbierkové predmety po reštaurovaní a konzervovaní ako napríklad vzácna pohrebná prikrývka čižmárskeho cechu z roku 1824. Okrem zbierkových predmetov z fondu múzea návštevníkov určite zaujmú aj kolorované kresby tradičného odevu zo zbierok Múzea ľudovej umeleckej výroby v Stupave. Výstava bude doplnená aj o výrobky súčasných remeselníkov a výrobcov z regiónu a blízkeho okolia. K výstave múzejníci zároveň pripravujú bohaté sprievodné múzejno-pedagogické aktivity.
Vernisáž výstavy sa uskutoční 23. mája 2023 o 16:00 hod. v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave. Túto výstavu ako aj zreštaurovanie pohrebnej prikrývky čižmárskeho cechu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Záujemcovia si budú môcť výstavu pozrieť až do 29. septembra 2023.
Ste srdečne vítaní!
Bőr és szőrme – a hétköznapitól a fényűzőig című kiállítás
A Kassai Kerületi Önkormányzat kulturális intézménye, a Rozsnyói Bányászati Múzeum bemutatja a Bőr és szőrme – a hétköznapitól a fényűzőig című kiállítását. Amint azt a kiállítás kurátora, Barbara Šumská néprajzkutató kifejti: „A kiállítás célja, hogy a bőrt és a szőrmét több szakág kontextusában mutassa be, szóljon a régió történetéről és néprajzáról, a nyersbőr feldolgozásáról és bemutassa a kész termékek sokféleségét. Ezáltal a látogatók komplex betekintést kapnak a témába.“
A bőr az az anyag, mely az emberiség életének kísérője annak létezése óta és kedvező tulajdonságai következtében széleskörű felhasználással bír. A bőrfeldolgozás igényes volta megkövetelete a termelés szakosodását a céhen belül és a mesterek között, ily módon voltak tímárok, cipészek, csizmadiák, szűcsök és mások, akik mindannyian bőrművességgel foglalkoztak, egyebek mellett Gömörben is. A céhek mellett Rozsnyón működött egy bőrfeldolgozó manufaktúra is. A manufaktúra egyik, adminisztratív célokat szolgáló épületében napjainkban a Rozsnyói Bányászati Múzeum székel. A bőrből és szőrméből készült termékek megjelentek a bányászok, mesteremberek, parasztok, pásztorok és fuvarosok viseletében, bőrből készült lábbeliket viseltek és munkaeszközeik egy része is ebből készült. A drága szőrmekiegészítős viseleti darabok a legfelsőbb társadalmi rétegeket jellemezték és státuszszimbólummá váltak.
A kiállításon bemutatásra kerülnek a néprajzi gyűjtemény új szerzeményei, de számos régi, konzervált és restaurált tárgy is, mint például a csizmadia céh halotti leple 1824-ből. Saját gyűjteményi darabjainkon túl a látogatók bizonyára örömmel fogadják majd a Stomfai Népművészeti Múzeum (Múzeum ľudovej umeleckej výroby v Stupave) népviseleti gyűjteményi darabjairól készült színezett rajzokat. A kiállításban megjelennek a szűkebb és tágabb régió jelenleg alkotó bőrműves mestereinek termékei is. A tárlatot múzeumpedagógiai foglalkozások sokasága egészíti ki.
A megnyitóra 2023. május 23-án, 16.00 órakor kerül sor a Rozsnyói Bányászati Múzeum Galériájában. A kiállítás létrejöttét és a csizmadia céh halotti leplének restaurálását a Művészalap (Fond na podporu umenia) támogatta. A kiállítás 2023 szeptemberéig várja a látogatókat.
Várjuk Önöket szeretettel!
Od 20.7.2023 bude výstava ukončená z dôvodu realizácie stavebných prác v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave.