V nedeľu 18. apríla si celý svet pripomína pamiatky a ich význam prostredníctvom Svetového dňa kultúrneho dedičstva, alebo tiež Medzinárodného dňa pamiatok a historických sídiel, ktorý vznikol na podnet Medzinárodnej rady pre pamiatky a historické sídla (ICOMOS). V roku 1983 ho oficiálne vyhlásilo UNESCO. Tento deň je určený na zvýšenie povedomia o význame ochrany pamiatok a historických sídiel.
Pri tejto príležitosti, ktorá je určená predovšetkým verejnosti, sa každoročne konajú mnohé podujatia zamerané na propagáciu a prezentáciu historických a kultúrnych hodnôt. Tento deň poskytuje aj príležitosť na zvyšovanie všeobecného povedomia o rôznorodosti kultúrneho dedičstva, prispieva k snahám o jeho ochranu a zachovanie a upozorňuje na jeho zraniteľnosť.
Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla ICOMOS navrhuje mnoho spôsobov, ako oslavovať Medzinárodný deň pamiatok a sídiel, napr. návštevami pamiatok, článkami v novinách, televízii, rozhlasovom vysielaní, vyvesením bilboardov a plagátov, ktoré vyzývajú k ochrane kultúrneho dedičstva, rôznymi podujatiami pre deti, mládež i dospelých s cieľom podnietiť ich záujem o ochranu pamiatok a pod.
Banícke múzeum v Rožňave obhospodaruje niekoľko významných historických pamiatok. Jednou z nich je krásna secesná budova na Šafárikovej ulici č.43 z roku 1905. Pre zaujímavosť, je to najstaršia budova v strednej Európe postavená špeciálne pre účely baníckeho a hutníckeho múzejníctva.
Stručná história budovy:
Návrh založiť v Rožňave špecializované banícke a hutnícke múzeum odznel prvýkrát na zasadnutí Boršodsko-Gemerskej pobočky Krajinskej uhorskej baníckej a hutníckej spoločnosti (BGP) v Rožňave dňa 11.mája 1902. Za autora návrhu je považovaný banský inžinier Gustáv Eisele, ktorého práve na tomto zasadnutí poverili zostavením a napísaním baníckej monografie Gemera (publikácia bola vydaná v roku 1907). Pre zamýšľané múzeum uvažoval s využitím finančného príspevku, daru grófky Františky Andrássyovej, určeného pre založenie prírodovedného múzea v Rožňave v čiastke 4 tisíc korún, spravovanej mestom. Takýto návrh našiel pochopenie u BGP ako aj mesta a grófa Dionýza Andrássyho.
Budova bola postavená podľa projektu banského inžiniera Alexandra Müllera, riaditeľa rožňavských baní. Nakoľko pôvodná suma nepostačovala, gróf Dionýz Andrássy prispel ďalšími finančnými prostriedkami a pozemok poskytlo mesto Rožňava. Realizáciou stavby bol poverený budapeštiansky staviteľ Jozef Ott. Žiaľ, z dôvodu nekvalitne prevedených stavebných prác sa prvú expozíciu podarilo predstaviť verejnosti až v roku 1912.
Pre účely múzea slúžila budova do roku 1920. V rokoch 1920-1938 mala úplne iné využitie (vojenská ubytovňa, učňovská škola, knižnica, žandárska stanica).
Svojmu pôvodnému účelu bola budova prinavrátená až v roku 1938. Tu je potrebné doplniť, že v roku 1912 bolo založené v Rožňave aj Mestské múzeum, pri zrode ktorého stáli mestskí vzdelanci. Obidve múzeá pôsobili ako samostatné inštitúcie až do roku 1940, kedy boli zlúčené. V roku 1942 bol teda do budovy prevezený aj zbierkový fond Mestského múzea a v roku 1943 boli prezentované zbierky oboch inštitúcií v spoločnej expozícii, ktorá pre vojnové udalosti bola otvorená len tri mesiace. No už v roku 1945 vojnou poškodená budova prestala slúžiť svojmu pôvodnému poslaniu a v rokoch 1950-1956 opäť slúžila na rôzne, len nie múzejné účely.
Činnosť expozície s baníckou a hutníckou tematikou sa podarilo v historickej budove obnoviť v roku 1956. Expozícia bola v roku 1967 obnovená a slúžila svojmu účelu až do roku 1991, keď pre havarijný stav budovy a energetických rozvodov sa pristúpilo k jej rekonštrukcii. Po vykonaní rekonštrukčných prác bola 14. júna 1995 otvorená nová Expozícia baníctva a hutníctva Gemera. Verejnosti bola prezentovaná do novembra 2014.
Aj keď expozícia bola obsahovo veľmi bohatá a zaujímavá, výstavnou technikou už bola zastaraná a aj budova bola dlhé roky v zlom technickom stave. Vďaka prostriedkom z Regionálneho operačného programu v rámci projektu Zážitkové centrum Sentinel prešla budova i celý areál v rokoch 2015 a 2016 kompletnou rekonštrukciou, v rámci ktorej bola vybudovaná i nová prístavba. Rekonštrukciou sa rozšírili jednak výstavno-prezentačné priestory múzea, tiež boli vytvorené podmienky pre interaktívne aktivity návštevníkov spojené s audiovizuálnou technikou. V roku 2018 bola v historickej budove slávnostne otvorená nová Expozícia baníctva a hutníctva. Postupne sa rozširuje aj exteriérová časť expozície o nové zbierky, z ktorých mnohé doteraz neboli vystavené.
Keďže v dôsledku epidemiologických opatrení boli všetky expozície múzea počas posledných mesiacov zatvorené, veľmi nás teší, že po zlepšení situácie môžeme od 19.4.opäť privítať návštevníkov v expozíciách Baníckeho múzea v Rožňave.
Gabriela Kolesárová
Zdroj:
www.unesco.sk
www.pamiatky.sk
www.enviroportal.sk
Šomšák, Svetozár, Hozová, Mária, Zo starého nové - Rekonštrukcie národných kultúrnych pamiatok v Košickom samosprávnom kraji, 2016, ISBN 978-80-972512-0-8, e-volution, s.r.o
Archív Baníckeho múzea v Rožňave