EXPOKUS 02/2020

Maľovaná truhla

Maľovaná truhla je druh odkladacieho nábytku. Okrem praktickej funkcie mala aj esteticko-reprezentačnú a obradovú funkciu. Truhlu aj s výbavou od rodičov dostala dcéra, ktorá sa išla vydávať. Bola aj odrazom hospodárskej situácie rodiny, jej bohatstva a spoločenského postavenia. Truhly vyrábali lokálni stolári alebo sa predávali na jarmokoch, zdobili ich vyrezávaním a maľbou. Medzi motívmi výzdoby sa najviac objavovali tulipán, ruža, granátové jablko, rozeta alebo srdce. V minulosti bolo najčastejším obdobím na konanie svadieb zimné obdobie, počas fašiangov, teda od sviatku Troch kráľov do popolcovej stredy. Prenášanie truhly s výbavou do domu ženícha bolo jedným z obradových zvykov svadobných dní.

Truhla je vyrobená z mäkkého dreva. Má doskový vrchnák s kovovými pántmi a zámkom. Z bočných strán sa nachádzajú kovové úchytky na prenášanie. Truhla slúžila na odkladanie prevažne odevu a textílií, prípadne drobných predmetov. Pochádza z obce Gočovo, jej výrobca nie je známy. Truhla je tmavozelenej farby s bohatou štylizovanou kvetinovou výzdobou na prednej a vrchnej strane. V spodnej časti sa nachádza vročenie 1848. Pri reštaurovaní bola súčasná maľba identifikovaná ako sekundárna. Môžeme preto predpokladať, že truhla bola zdedená a výzdoba prispôsobená novej majiteľke. V prípade maľovaných truhiel vročenie nemusí byť totožné s rokom výroby, pretože označovalo rok sobáša. Niekedy si nevesta na truhlu napísala aj presný dátum sobáša a svoje meno alebo iniciálky. Na vnútornej strane veka zvykli byť písané údaje o sobáši a svedkoch alebo zoznam nevestinej výbavy a výška vena.

1971/0961

N-2739

Rozmery: výška 54 cm, dĺžka 115 cm, šírka 57 cm

 

malovana truhla1

malovana truhla2

 

 

KSK logo PANTONE SVK horSme partner TI web fond na podporu umenia

 

LOGO

logo tg new

Táto stránka využíva Cookies. Ich využívanie môžete odmietnuť nastavením vášho prehliadača. Pokračovaním v používaní stránky predpokladáme, že Vám vyhovuje aktuálne nastavenie, ktoré však môžete kedykoľvek zmeniť.
Podrobnejšie informácie Ok