EXPOKUS 11/2019

Chceli by sme ovládať čas. Zatiaľ však jediné čo dokážeme je zmerať ho... a aj to nie vždy úplne presne.

Nástenné kyvadlové hodiny

Podľa nápisu pod ciferníkom pochádzajú hodiny z roku 1817. Ide tak o jedny z najstarších datovaných hodín zo zbierkového fondu národopis v Baníckom múzeu v Rožňave. Hodinový stroj je pravdepodobne ešte starší, keďže aj v tej dobe vyrábali súčiastky do zásoby.

Nástenné hodiny sú vyrobené z kovu, plechová predná časť je v tvare štvorca vo vrchnej časti vyvýšená o poloblúk. Hodinový stroj je umiestnený za ňou v kovovej skrinke. Hodiny boli poháňané tromi závažiami, tie zabezpečovali aj obíjanie na dva kovové zvončeky. V stroji bol použitý vretenový krokový mechanizmus, ktorý patrí k starším typom. Charakteristické preň je umiestnenie kyvadla nie pod hodinami, ale zvrchu priamo pred ciferníkom. Maľovaný ciferník rímskymi číslicami označuje hodiny a štvrťhodiny a arabskými číslicami každých päť minút. Uprostred je maľba krajinky, v spodnej časti motív kvetov s listami a úponkami a vo vrchnej časti náboženský motív, Ježiš Kristus, Boh otec a pod nimi po pravej a ľavej strane kľačiaci cirkevní predstavitelia. Hodiny so svojim rozmerom 33,5 cm x 45,5 cm boli určite súčasťou verejných priestorov, podľa typu motívu cirkevného objektu alebo kláštora.

Nápis v spodnej časti znie: Rosnaviensis pro(c) sub Gvard. P. Caroli Csikány pro Ambitu Supe(r).

Čas už nemerajú, niektoré časti hodín chýbajú alebo sú poškodené, no i napriek tomu v sebe nesú umeleckú a remeselnú hodnotu svojej doby.Barbora Šumská

 

n 153 1

n 153 2

KSK logo cmykSme partner TI web fond na podporu umenia

 

LOGOlogo tg new

Táto stránka využíva Cookies. Ich využívanie môžete odmietnuť nastavením vášho prehliadača. Pokračovaním v používaní stránky predpokladáme, že Vám vyhovuje aktuálne nastavenie, ktoré však môžete kedykoľvek zmeniť.
Podrobnejšie informácie Ok