EXPOKUS 11/2018

Denník Gyulu Tichyho ( 1879 – 1920 )

 

Gyula TICHY – starší brat Kálmána, v začiatkoch bol jeho učiteľom.

Bol veľmi nadaný umelec, maliar, grafik, publicista, poet, bol mužom secesie. Po ukončení vysokej školy výtvarného umenia v roku 1902 v Budapešti sa stal učiteľom kreslenia na Peštianskom evanjelickom gymnáziu. V roku 1909 sa vracia do Rožňavy v dôsledku vážneho ochorenia. Nevzdáva sa však maľovania a začal učiť kreslenie na evanjelickom gymnáziu v Rožňave. Chorobe podľahol 22.07.1920 a pochovaný je na Mestskom cintoríne v Rožňave.

Najvýznamnejšie jeho diela boli: Rozprávky tušovej fľašky – cyklus kresieb (Egy tusosüveg meséi), vedecko-fantastické cykly kresieb: Vedec (Tudós) a Veštba (Jóslat). Najvýznamnejšie jeho literárne, vedecko-fantastické dielo: Zajatci Marsu (A Mars rabjai).

Od roku 2008 sa pod názvom Denník Gyulu Tichyho nachádza v zbierkovom fonde výtvarného umenia Baníckeho múzea v Rožňave. V skutočnosti to nie je ani denník, ale v abecednom poriadku zozbierané jeho názory na významných dejateľov alebo udalosti vtedajšej doby. Má 144 strán a doplnený je rôznymi novinovými výstrižkami, fotografiami, básňami, pohľadnicami a fotografiami jeho diel, ktoré vlepoval k aktuálnym témam. Zahŕňa obdobie rokov 1918 - 1919. Je to veľmi zaujímavý materiál, z ktorého možno čerpať mnohé, doteraz neznáme skutočnosti z jeho života.

 

Mgr. Eva Lázárová – kurátorka fondu výtvarného umenia

 

prva strana

strana 2

strana 3

strana 4

KSK logo cmykSme partner TI web fond na podporu umenia

 

LOGOlogo tg new

Táto stránka využíva Cookies. Ich využívanie môžete odmietnuť nastavením vášho prehliadača. Pokračovaním v používaní stránky predpokladáme, že Vám vyhovuje aktuálne nastavenie, ktoré však môžete kedykoľvek zmeniť.
Podrobnejšie informácie Ok