Galéria Baníckeho múzea v Rožňave

Divadlo Theátrum, ako „živé divadlo“

Divadlo Theátrum je autorský subjekt, ktorý vznikol v roku 2014 z potreby samostatného umeleckého vyjadrenia. Jeho zakladateľom je Peter Szőllős, ktorý takto zúročuje svoje viac ako dvadsaťročné herecké, autorské a režisérske skúsenosti.

Divadlo sa vo svojich predstaveniach zameriava predovšetkým na detské publikum. Otvorenú úprimnosť tohto diváka neradno podceňovať. Na druhej strane je možné stavať na jeho dychtivej spontánnosti a prirodzenosti. Špecifickým znakom doterajších predstavení je preto vysoká miera interakcie s detským divákom, ktorý nezostáva v pozícii pasívneho konzumenta, ale stáva sa aktérom a tvorcom, vstupuje do diania, komunikuje, koná. Každé predstavenie má neopakovateľný charakter, je jedinečné, ako aj divák samotný. Jeho vynaliezavosť a tvorivosť nepozná hraníc, hercom denno-denne prináša najrôznejšie prekvapenia.

Theátrum do svojho repertoára zaraďuje kvalitne spracované produkcie, ktoré v sebe nesú posolstvo viery v dobro, s ľahkosťou predostierajú dôležité edukačné témy detského sveta, sú zábavné a plné radosti. Túžbou tvorcov je rozvíjať divácku fantáziu, podnecovať emocionalitu prežívania na pozadí bohatých vnemov.

Divadlo doteraz pripravilo prestavenia Zvieratkovo I, Zvieratkovo II, Pesničkál I a Pesničkál II a hudobný skeč La Musica, ktorý sa dočkal aj on-line verzie. Súčasťou on-line projektu bola snaha predstaviť deťom všetky aspekty zákulisnej tvorby divadelného predstavenia – od momentu vzniku scenára, cez proces tvorby, skúšania, scénickej prípravy, tvorby hudobných podkladov a aranžmánov.

Divadlo pre deti je očarujúce. Spája v sebe niekoľko elementov, vďaka ktorým sa dieťa ponára do kúzelného sveta, v ktorom má každý, aj ten najzvláštnejší charakter, v atmosfére prijatia svoje pevné miesto.

Divadlo Theátrum ďalej spolupracuje s mestom Rožňava, a predovšetkým s regionálnymi inštitúciami, nevynímajúc Gemerské Osvetové Stredisko či Gemerskú knižnicu Pavla Dobšinského. Do diváckej základne už roky patrí DSS Jasanima a Amália. Divadlo Theátrum každoročne zastrešuje moderovanie podujatia Tancuj srdcom.

Na výstave Divadelná Rožňava – Rozsnyói színházi élet sa Divadlo Theátrum prezentuje so svojou scénou z predstavenia Pesničkál, ktorého scénografom a režisérom je Peter Szőllős, autorom hudby je Arpád Farkas, hrajú Martina Kleinová a Peter Szőllős.

Súčasťou výstavy sú kostýmy a scénické prvky z predstavenia Pesničkál.

Pesničkál je zábavná spoločenská hra určená pre deti od 3 do 99 rokov, pri ktorej hráči hádžu kockou. Tá strana kocky, ktorá padne, určí nôtu nasledujúcich chvíľ. Čiže ľudová pieseň, ktorá sa objaví navrchu, sa bude hrať, spievať a tancovať. Princíp spoločenskej hry podnieti u detí hráčsku vášeň a chuť objaviť tradičnú ľudovú pieseň v dosiaľ nevídanom prevedení! Jedna strana kocky však ukrýva rozprávočku maličkú, kde každé slovo je rytmom, každý pohyb tancom a zvuk hudbou. Deti spoločne so strašiakom Rudolfom, ktorého kostým môžete vidieť na výstave Divadelná Rožňava – Rozsnyói szinházi élet, a vílou Izabelou, rozohrajú partiu zábavy, interakcie a poznávania. K predstaveniu vzniklo aj CD a DVD.

Scénická výprava k maličkej hudobnej rozprávke Muška Neposluška, ktorá sa odohráva v rámci Pesničkálu, pozostáva z tradičného dreveného vozíka obohateného o predmety dedičstva ľudovej umeleckej kultúry. Nájdete tam starú lampu ako domček Mušky, kávový mlynček, či dvierka kachľové. Všetky tieto prvky tvoria výstavné exponáty prehliadky. Zároveň ich je možné považovať za symbol celej tvorby divadla Theátrum, pretože ono, rovnako ako aj táto rozprávka, stavia na našej tradícii, hudobných a tradičných motívoch, ktoré uplatňuje v rámci nových umeleckých postupov.

Scénické prvky Divadla Theátrum na výstave Divadelná Rožňava – Rozsnyói színházi élet si môžete pozrieť online v nasledujúcich odkazoch:

  • Slovenskú verziu si môžete pozrieť TU.
  • Maďarská verziiu si môžete pozrieť TU.
  • Viac o Divadle Theátrum sa dozviete na webovej stránke: www.divadlotheatrum.sk

 

Partneri projektu Divadelná Rožňava - múzejno-pedagogické bádanie, workshop a prezentácia: Mestské divadlo Actores Rožňava, Divadlo rozprávok - Meseszínház, Divadlo Theátrum, Bábkové divadlo v Košiciach, Divadlo Thália Színház a Gymnázium P. J. Šafárika – Pavol Jozef Šafárik Gimnázium Rožňava

Podujatie sa koná pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Tešíme sa na vás!

Gabriella Badin – Banícke múzeum v Rožňave
Peter Szőllős – Divadlo Theátrum

 

Fotogaléria

1  2

3  4

5  6 

 • Pesničkál

 

 7  8

 • La Musica (Foto: Divadlo Theátrum)
 • Pesničkál (Foto: Divadlo Theátrum)

 

KSK logo PANTONE SVK horSme partner TI web fond na podporu umenia

 

LOGO

logo tg new

Táto stránka využíva Cookies. Ich využívanie môžete odmietnuť nastavením vášho prehliadača. Pokračovaním v používaní stránky predpokladáme, že Vám vyhovuje aktuálne nastavenie, ktoré však môžete kedykoľvek zmeniť.
Podrobnejšie informácie Ok