Medzinárodný deň bábkarstva (21.marec) a Svetový deň divadla pre deti a mládež (20. marec)sú príležitosťou, aby sme Vám predstavili ďalšie rožňavské divadlo – Divadlo rozprávok – Meseszínház, ktoré je významným predstaviteľom týchto divadelných žánrov.
Divadlo rozprávok vzniklo v Rožňave v roku 1997 ako divadlo pre deti. Vo svojom repertoári sa zameriava predovšetkým na interaktívne scénické spracovanie ľudových rozprávok, kde kombinuje rozprávačstvo s bábkovou hrou a detskými ľudovými hrami v interaktívnej podobe.
V počiatkoch svojho pôsobenia si divadlo vytvorilo svoj repertoár na základe ľudových rozprávok Gemera a okolitých regiónov. Cieľom bolo predovšetkým ukázať deťom bohatstvo takmer zabudnutých príbehov, ktoré sa po stáročia tradovali v tomto kraji a vyznačujú sa mimoriadne bohatou poetikou a humorom.
Na tejto báze vytvorilo Divadlo rozprávok niekoľko úspešných predstavení, vďaka ktorým sa stalo známym nielen v našom okolí, ale na celom Slovensku, ba i v zahraničí. Najúspešnejšie inscenácie tejto série boli Braček jelenček - Őzzé változott fiú, Ovečkin syn Janko - Juhfia Jankó, Rozprávka o pastierovi - Mese a juhászbojtárról, Rozprávky starého otca - Öregapám mesefája a vianočná pastiersko-trojkráľová hra Narodil sa...-Megszületett..., ktoré má divadlo vo svojom repertoári už vyše 20 rokov.
Po sérii miestnych ľudových rozprávok sa divadlo vydalo aj cestou ľudových rozprávok z rôznych končín sveta. Postupne sa dostalo od francúzskeho Palčeka - Hüvelyk Matyi na ďaleký východ, odkiaľ spracovalo mýtickú burjatskú rozprávku Zázračný roh- Ogajlo csodaszarva a na „divoký“ západ k indiánskym rozprávkam, na základe ktorých vytvorilo predstavenie Kojot tancujúci s hviezdami - Csillagokkal táncoló Kojot.
Divadlo hrá predovšetkým pre detské publikum, ale našlo si cestu aj k dospievajúcej mládeži a dospelým. Pripravilo pre nich inscenáciu z poviedok renomovaného spisovateľa Kálmána Mikszátha pod názvom Niekto stále vidí.
Divadlo pôsobí ako repertoárové profesionálne divadlo, ktoré vytvára svoje predstavenia okrem vlastných zdrojov pomocou dotácií a grantov. Hercov a umeleckých spolutvorcov na jednotlivé predstavenia si najíma. Hráva okolo 100 predstavení ročne na Slovensku, v Maďarsku a v iných európskych krajinách. Pravidelne sa zúčastňuje na rôznych bábkarských, resp. iných divadelných a umeleckých festivaloch na Slovensku a v zahraničí.
Počas svojho vyše dvadsaťročného pôsobenia získalo niekoľko ocenení. Medzi najvýznamnejšie patria popri festivalových odborných oceneniach Cena za umenie v Maďarsku, Prémia Slovenského literárneho fondu a Cena tolerancie v umení v Nemecku.
Divadlo používa v každom predstavení inú bábkarskú techniku kombinovanú so živým vystúpením hercov a živou hudbou. Hrá s totemovými a plošnými bábkami, maňuškami, javajkami, maskami aj tieňohrou.
Na výstave Divadelná Rožňava - Rozsnyói színházi élet sa Divadlo rozprávok prezentuje svojimi scénami a bábkami z predstavení Rozprávky starého otca-Öregapám mesefája a Palček-Hüvelyk Matyi.
Detského návštevníka určite upúta majestátny rozprávkový strom, bábky s pohyblivými časťami tela ovládané bábkovodičom zhora, alebo telo vytvorené na báze detských hračiek, či polomasky s pohyblivou tvárou z predstavenia Rozprávky starého otca/Öregapám mesefája/, ktorého scénografom a režisérkou je Alice Környei. Bábky vyrobil Milo Jaroš, scénu István Ulman/hrajú Ádám Badin, Alice Környei a József Czakó/. Pod stromom nájdeme pôvabné pestré postavy princeznej, holubičky, pohyblivú rybičku, ako aj šarkanie hlavy pripravené zasiahnuť a zdolať neoblomného hlavného hrdinu, Janka Šťastného, čo sa im, samozrejme nepodarí.
Vidíme tu aj čarovnú krabicu - pohyblivý divadelný vozík a plošné bábky s magnetom z obrázkovej hry Palček /Hüvelyk Matyi/ s desiatimi vysúvacími obrazmi (kulisami), kombinované technikou na spôsob leporella, ktorého scénografom je Szilárd Boráros, režisérom Ádám Badin, hudbu vytvoril József Czakó/hrajú Ádám Badin a József Czakó/. Vystavený vysúvací obraz (kulisa) znázorňuje dom s postavou strašidelného obra spolu s jeho manželkou a šikovného, obozretného Palčeka s jeho šiestimi bratmi, ktorých obor práve dolapil. Ako sa vyslobodí Palček so svojimi bratmi a akými skúškami sa ešte popasuje na svojej ceste? Je to záhada, ktorá bude možno motivovať malého návštevníka výstavy na ďalšie bádanie v knihách.
Divadlo dlhodobo úspešne spolupracuje s Bábkovým divadlom Košice a Divadlom Thália Színház Košice, výsledkom čoho vznikli aj inscenácie Braček Jelenček a Košický Betlehem. Obidve sú takisto prezentované na výstave Divadelná Rožňava.
Medzinárodný deň bábkarstva a Svetový deň divadla pre deti a mládež sú významnými aj pre Divadlo rozprávok. Tradične ich oslavuje tým, že v tomto období hrá bezplatne pre deti z detských domov na Slovensku aj v zahraničí.
Scénické prvky Divadla rozprávok - Meseszínház na výstave Divadelná Rožňava – Rozsnyói színházi élet si môžete pozrieť online v nasledujúcich odkazoch:
- Slovenskú verziu si môžete pozrieť TU.
- Maďarská verziiu si môžete pozrieť TU.
- Viac o Divadle rozprávok - Meseszínház sa dozviete na webovej stránke MESESZINHAZ.EU
Partneri projektu Divadelná Rožňava - múzejno-pedagogické bádanie, workshop a prezentácia: Mestské divadlo Actores Rožňava, Divadlo rozprávok - Meseszínház, Divadlo Theátrum, Bábkové divadlo v Košiciach, Divadlo Thália Színház a Gymnázium P. J. Šafárika – Pavol Jozef Šafárik Gimnázium Rožňava
Podujatie sa koná pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Tešíme sa na vás!
Gabriella Badin – Banícke múzeum v Rožňave
Ádám Badin – Divadlo Rozprávok – Meseszínház, Rožňava
FOTOGALÉRIA
• Rozprávky starého otca-Öregapám mesefája
• Palček - Hüvelyk Matyi
• Braček Jelenček
• Rozprávky starého otca-Öregapám mesefája (Foto - Divadlo rozprávok-Meseszínház)
• Kojot tancujúci s hviezdami - Csillagokkal táncoló Kojot (Foto - Divadlo rozprávok-Meseszínház)