Marec je mesiacom kníh, preto sa aj my zapájame do tejto iniciatívy a z veľkého množstva rôznych publikácií, ktoré v múzeu máme Vám v tomto príspevku chceme predstaviť unikátnu knihu, od vydania ktorej budúci rok uplynie už 115 rokov. Aj po takom dlhom čase je však považovaná za hodnotný a dodnes používaný zdroj informácií o baníckej histórii nášho regiónu a aj my ju často využívame pri svojej práci.
Dielo s názvom Banícka monografia Gemera a Malohontu v origináli celým názvom Gömör és Kishont törvényesen egyesült vármegyék bányászati monografiája vyšlo v roku 1907 v Banskej Štiavnici ako prvý a žiaľ jediný zväzok plánovanej trojdielnej série odborných publikácií predstavujúcich baníctvo a hutníctvo Gemersko-Malohontskej a Boršodskej župy. S úmyslom vydania diela mapujúceho históriu a aktuálny stav baníctva a hutníctva prišli členovia Boršodsko-gemerskej skupiny Uhorského bansko-hutníckeho spolku už na svojom prvom zasadnutí v roku 1897.
Financie na vydanie knihy boli hlavne vďaka štedrej podpore grófa Dionýza Andrássyho a rôznych banských spoločností, štátu a okolitých miest získané pomerne rýchlo, ale k jej vydaniu došlo až po 10 rokoch. Práce na knihe pre pracovnú vyťaženosť pôvodne vybraných externých autorov nepostupovali, preto bol v septembri 1902 zostavením publikácie poverený tajomník spolku Gustáv Eisele. Tento skúsený banský inžinier dokázal skoordinovať prácu kolektívu spolupracujúcich odborníkov, ktorí sa zapojili do príprav knihy. Vzniklo tak rozsiahle 546 stranové dielo, ktoré v 9 kapitolách predstavuje geografické, geologické a hydrologické pomery Gemera-Malohontu, históriu a súčasný stav baníctva, jednotlivé ložiská, rôzne druhy dopravy, banské meračstvo a kartografiu, banské právo, význam baníctva a prehľad minerálov z regiónu na prelome 19. a 20. storočia. Text je obohatený prehľadmi, tabuľkami a 74 fotografiami, ktorých originálne sklenené negatívy sa zachovali v zbierkovom fonde Baníckeho múzea. Spolu s knihou bola vydaná aj samostatná príloha väčšieho formátu obsahujúca 48 technických výkresov rôznych strojov, zariadení, lanoviek, plánov budov rôznych banských závodov a banských máp.
Kniha vyšla v náklade 500 kusov, ale v čase jej uvedenia bol u ňu pomerne malý záujem, čo výrazne ovplyvnilo aj vydanie ďalších 2 zväzkov. Už napísaný 2. diel, ktorý mal predstaviť baníctvo Boršodskej župy ktorý ostal len vo forme rukopisu ani 3. diel, predstavujúci hutníctvo Gemersko-malohontskej a Boršodskej župy žiaľ už nevyšli.
Norbert Mogyorósi