•  

     

  •  

Historical Exposition

Banícke múzeum v Rožňave zreštaurovalo väčší počet historických hodín

Čas im už neuškodí...

(Tlačová správa)

Banícke múzeum v Rožňave zreštaurovalo z vlastného fondu 27 ks historických hodín z 19. a 20. storočia.

Náročný projekt múzea Čas nám neuškodí prebiehal v rokoch 2017-2018 a zahŕňa celkovo 27 ks historických hodín rôzneho typu a použitia, pričom sa u 10 z nich podarilo dosiahnuť aj ich celkové mechanické spojazdnenie, čiže tieto hodiny môžu slúžiť k hlavému účelu a to ukazovať správny čas.

Medzi zreštaurovanými exponátmi tak možno nájsť ako hodiny vidiecke, tak aj mestské; ďalej hodiny tzv. americké, francúzske, či dokonca s baníckymi motívmi. Podľa materiálu ide o hodiny drevené, plechové, kovové či keramické; podľa spôsobu pohonu a umiestnenia kyvadlové či nástenné. Najstaršie hodiny s baníckym motívom je možné datovať už do 20.-30. rokov 19. storočia. Stav exponátov pred reštaurátorským zásahom bol pomerne zlý.

Za odbornej spolupráce reštaurátora a špeciálneho odborníka na hodinárske práce – hodinára, múzeum vďaka reštaurovaniu výrazne zvýšilo výpovednú hodnotu zbierkových predmetov, ktoré teraz bude môcť využiť pri rôznych prezentačných aktivitách (ako súčasť expozície, výstavy, prednášky, špeciálne podujatia múzejnej pedagogiky a pod.) ako aj vedecko-výskumnej činnosti, keďže sa jedná o vzácne zbierky. Použitie plne funkčného exponátu v prezentačných priestoroch navyše rozšíri vnemy návštevníka okrem estetického pohľadu aj o nevšedný zvukový zážitok v podobe dobovo tikajúcich a odbíjajúcich hodín.

Projekt Čas nám neuškodí podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

 

americke hodiny     plechove hodiny s banickym motivom 

   nastenne hodiny

KSK logo cmykterraincognita fond na podporu umenia

 

LOGOlogo tg new

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok