Galéria Baníckeho múzea v Rožňave

Kálmán Tichy (1888 - 1968)

13. 9. 2018 - 20. 11. 2018
Galéria Baníckeho múzea v Rožňave

Srdečne Vás pozývame v rámci Roka Kálmána Tichyho a Dní európskeho kultúrneho dedičstva na výstavu Kálmán Tichy (1888 - 1968), ktorej vernisáž sa uskutoční 13. septembra 2018 o 15:30 hod. v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave, Námestie baníkov 25 Rožňava. Výstava potrvá do 20. novembra 2018.

Tešíme sa na Vašu účasť.

 

Tlačová správa

Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, v týchto dňoch prichádza so zaujímavou výstavou. V rámci Dní mesta Rožňava a Dní európskeho kultúrneho dedičstva bude v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave otvorená výstava s názvom Kálmán Tichy (1888 – 1968).

Výstava je jedným z najväčších podujatí Roka Kálmána Tichyho v Rožňave, iniciátormi ktorého boli Občianske združenie Pre partnerské mestá Rožňavy, Banícke múzeum v Rožňave, Mesto Rožňava a Klub starých Rožňavčanov. Mesto Rožňava vyhlásilo rok 2018, kedy si pripomíname jeho dvojité výročie, za Rok Kálmána Tichyho na slávnostnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva 3. februára 2018 a zároveň udelilo Kálmánovi Tichymu titul Čestný občan Rožňavy In memoriam. 8. augusta 2018 mu samospráva mesta odhalila na budove riaditeľstva Baníckeho múzea v Rožňave pamätnú tabuľu ako významnému rodákovi a bývalému zakladateľovi a riaditeľovi múzea.

Autori výstavy sa snažili túto výnimočnú osobnosť Rožňavy predstaviť ako erudovaného výtvarníka, maliara rožňavských zákutí a vynikajúceho grafika. Napriek nútenému odlúčeniu od rodného mesta sa do Rožňavy neustále vracal a vytvoril tu mnoho pôvabných diel za využitia rôznorodých technik, ktoré si Rožňavčania obľúbili a mnohí ich vlastnia ako vzácnu pamiatku na svojho slávneho rodáka. V rámci tohto projektu, ktorý podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, je zároveň vydaný aj katalóg k výstave, ktorý zachytáva výber najvýznamnejších výtvarných diel umelca a bude k dispozícii záujemcom vo všetkých prevádzkach múzea.

Mgr. Eva Lázárová, kurátorka výstavy

 

kalman tichy plagat a3 korektury final

KSK logo cmykterraincognita fond na podporu umenia

 

logo tg new