Výstava s názvom Žiť, ktorá je inštalovaná v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave a potrvá do 19. 7. 2017, predstavuje diela súčasných regionálnych výtvarníkov: Veroniky Trnečkovej, Viktórii Zatrochovej a Alexandry Selmeciovej.

Je mimoriadne dôležité, aby ich tvorbu spoznali i naši stredoškoláci, keďže sú si s autormi blízki ako vekom tak aj videním sveta.  Po našich pozitívnych skúsenostiach z niektorých bývalých výstav sme sa rozhodli pokračovať v interaktívnej výstavnej pedagogike pre miestnych študentov s cieľom prehĺbiť ich umelecko-estetický rozhľad a získať tak nových potenciálnych obdivovateľov výtvarnej kultúry.

Študenti Gymnázia P. J. Šafárika v Rožňave sa minulý týždeň stretli s jednou z troch vystavovateliek, Veronikou Trnečkovou, ktorá im najskôr odprezentovala na výstave zastúpené techniky, ako serigrafiu, monotypiu a maľbu akrylom na plátno. Taktiež  predstavila diela známych slovenských umelcov tvoriacich týmito technikami.

Z oblasti serigrafie (sieťotlač) to boli autori: Vojtech Kolenčík, Daniela Olejníková  a Veronika Klímová;  v technike monotypie: Marián Čunderlík, Vladimír Boudník  a Eva Hnatová a v technike maľby akrylom na plátno: Dominika Žáková, Patrícia Koyšová, Erik Šille  a  Andrej Dúbravský.

Prednáška skončila voľnou diskusiou, kde študenti spoznali aj inšpiračné zdroje k dielam, napr.:

  1. Dekadentná záhrada

„...vo vnútri záhrady všetko je klam a mam;

Nič netrvá.

Rozpad všetkému vládne;

Tanečnica i tanec

ustanú.

(Román o Ruži - Dekadentná záhrada)

Záhrada ako svojbytné univerzum bola jednou z hlavných tém dekadentov, dandyov a bohémov – Medlara Lucana a Duriana Graya. Proti sfére konformít sa búrili konceptom pre stavbu záhradného priestoru plného oplzlej symboliky, inotajov, nevkusu a bujarej oslavy života.

  1. Hikikomori

Ľudia, ktorí žijú mimo spoločnosti, v izolácii svojej izby alebo bytu a tento priestor neopúšťajú niekoľko mesiacov. Pôvodcom ich problému je istá sociálna fóbia a taktiež pripútanosť k virtuálnemu svetu (internet, počítačové hry). Fenomén hikikomori trápi najmä oblasť Japonska , kde sa ich počet približuje ku dvom miliónom. Ďalšie prípady sa vyskytli v USA, Taliansku, Indii, Francúzsku alebo v Španielsku.“

/citát z PP-prednášky Veroniky Trnečkovej/

Študentov náš program veľmi zaujal a aktívne sa podieľali na diskusii. Potvrdila sa tak estetická a svetonázorová spolupatričnosť tvorcov a študentov. Tá zrejme vytvorí na obidvoch stranách ďalšie inšpiračné situácie, ktoré  im pomôže tento svet kreatívne preŽIŤ a zaŽIŤ!

Gabriella Badin

Foto: Gabriella Badin a Ingrid Liptáková

This entry was posted on štvrtok, jún 15th, 2017 at 11:22 and is filed under Archív 2017. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed at this time.